İÇERİK YÖNETİM

İçerik yönetim sistemi bir web sitesinin içeriğini yönetmeye yarayan sistemdir. Web içerik yönetim sistemi (WCMS) ise bir yazılım ya da uygulamalar ve araçlar bütünü olup bir organizasyonun web sayfası oluşturma, düzenleme, gözden geçirme, arşivleme ve yayınlanmasını sağlar. Bir çok CMS(İçerik Yönetim Sistemi), Web tabanlı arayüzler sunar ve site içerik yönetim paneli ile yayıncıların Web browser aracılığıyla bu CMS ye erişimlerini mümkün kılar. Ayrıca, Web yayını için tasarlanan bir CMS, doküman indeksleme ve arama, ayrıca arama motorları tarayıcıları için anahtar kelimeler belirleme ve  ve metadata oluşturma seçenek ve özellikleri de sunmaktadır.

İçerik Yönetim Sistemi Avantajları

1-      Teknik yönden yeterli olmayan kişiler için kullanımı sade ve idealdir. Yani Microsoft Word gibi basit bir kelime işlem yazılımı kullanan bir kişi CMS’de(içerik yönetim sisteminde) kolay bir şekilde yazı oluşturabilir, düzenleyebilir ve yayınlayabilir.

2-      Çoklu Kullanıcı Desteği sağlar. Şirketinizde içerik girişinden sorumlu kişiler varsa, bunlar arasında iş bölümü yaparak, bazıları ürün veya hizmetlerinizin girişinden sorumlu olurken, diğer bir kısmı blog ve diğer alt hizmetlerinizden sorumlu olabilir. Böylece bu kullanıcıların hepsi aynı anda içerik oluşturma ve yayınlama yetkilerine sahip olurlar.

3-      Oluşturduğunuz içerik üzerinde, yaptığınız her bir işlemi kayıt altına alabilir ve bir takvime göre o içerik üzerinde çalışma planı oluşturabilirsiniz. Diğer kullanıcıların da o içeriğin son durumu ile ilgili ne aşamada olduğunu öğrenmelerini sağlarsınız. Başka kullanıcılara görev ataması yapıp, bu görevleri tamamlayıp tamamlamadıklarını da kontrol edebilirsiniz. Dolayısıyla planlanan bir içerikle ilgili pazarlama planınızda herkes ne zaman neler olup bittiğini bilmiş olur.

4-      Gelişmiş site bakım hizmeti sağlar. CMS yazılımı olmasa, sitenizde yapısal değişiklikleri değiştirmek zaman kaybına yol açar.Ayrıca riskli ve maliyetli bir iştir. Fakat CMS sistemiyle bu tür bakım maliyetleri ciddi anlamda azalır. Ayrıca bu bakımı otomatikleştirebilir, ve güncellemelerde sorun yaşarsanız geriye dönüş de sağlayabilirsiniz.

5-      Tasarım değişiklikleri daha basitleşir. CMS (içerik yönetim sistemi) ile sitede yapacağınız tasarım değişiklikleri de basitleşir. Çünkü içerik ve tasarım ayrı sanal yapılarda yer alır ve böylece sitenin fonksiyonelitesini bozmadan tasarım değişikliklerini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu tasarım değişikliğini tüm siteye yaymak için de yönetim paneli gibi yapılar mevcuttur. Sitenize anında mobil arayüz kazandırmak da bu şekilde kolaylaşmaktadır.

6-      İçeriği yönetmeniz kolaylaşır. Bazı işler için içerik yönetimi sadece içerik yayınlamak demek değildir. Zamanı dolduğunda o içeriği arşive almak ya da kaldırmak da gereklidir. Eğer belli zamanlar için promosyon hizmetleri sunuyorsanız, sezonu biter bitmez onu kaldırmak veya değiştirmek isteyebilirsiniz. CMS yazılımı ile bu basit bir şekilde yapılır ve kaldırdığınız içerikle beraber buna bağlı olan sitedeki tüm linkler ve menüler de otomatik olarak güncellenir. Böylece müşterileriniz sitenizle ilgili olumsuz bir deneyim yaşamazlar.

7-      Tüm kontrol sizindir. Yukarıda yazdığımız tüm avantajları topladığınızda, sitenizin içeriği ve yönetimi ile ilgili başka firmalara sürekli bağımlı olmaktansa, Sitecore gibi satın alacağınız CMS yazılımı ile tüm kontrol size geçer. Sizin belirleyeceğiniz görev ve rollerle istediğiniz zaman bu çalışmaları takip edebilme imkanına da kavuşmuş olursunuz. Online olarak websitenizi bir otobüse benzetirsek, bu aracın şoför koltuğu, kullanılması, içindeki yolcuları ve bakımı sizin kontrolünüzün altında olur.

Yarın Ajans size en kaliteli CMS kurulum ve danışmanlık hizmetini yetenekli mühendis ve danışman kadrosuyla vermeye hazırdır.

WhatsApp chat